Windsurfing wciąż modny

Istnieją sporty, które potrafią uzależnić. Jednym z takich sportów jest właśnie windsurfing. Na zdrowy rozsądek to tylko deska i żagiel, ale kiedy dobrze powieje, prawdziwy zapaleniec nie zdoła usiedzieć na miejscu. Wrzuci sprzęt na pakę auta i pogna na najbliższy akwen nadający się do żeglowania. Takie są efekty kiedy się spróbuje tej dyscypliny. Najwyraźniej tkwi w niej jakaś siła ku której lgną kolejni adepci.

Obiecujące początki

Jeśli dojrzała w tobie decyzja, że chcesz spróbować tego sportu, nie wahaj się. Nie pożałujesz tej decyzji. Udaj się do profesjonalnej szkoły windsurfingu i poproś o lekcję. Jeśli trafisz na naprawdę dobrą szkołę, na miejscu będzie też wypożyczalnia. Instruktor wytłumaczy ci wszystkie prawidła, które musisz opanować, by następnie samodzielnie kontynuować naukę. Pierwsze lekcje są bardzo ważne, ale nie rezygnuj z własnych prób. Staraj się przeplatać lekcje z instruktorem własnym pływaniem. Tylko tak osiągniesz szybkie postępy.

Zasady bezpieczeństwa

Na początku przygody z deską pamiętaj, by nie pływać samotnie. Jeśli decydujesz się na samodzielną naukę, niech ktoś ciebie obserwuje. Na desce, szczególnie początkujących, mogą spotkać pewne niebezpieczeństwa. Możesz zostać uderzony opadającym masztem w głowę i stracić przytomność. To jeden z powodów dlaczego bardzo ważne jest noszenie kamizelki ratunkowej. Bez względu na to jak dobrze pływasz, kamizelka, która utrzyma cię nad wodą, jest obowiązkowa.

Wybór sprzętu

Dobór sprzętu to sprawa indywidualna, ale są pewne podstawowe zasady. Na początku wszyscy otrzymują deski podstawowe o dużej wyporności, by łatwo było utrzymać równowagę. Żagiel też dobiera się lżejszy i o mniejszej powierzchni, by nie było problemu z jego podniesieniem i z porywami wiatru.  Zdobywając doświadczenie będziesz mógł korzystać z mniejszych desek i większych żagli, dzięki którym łatwiej można wejść w ślizg. Uprawiając windsurfing, nie musisz się od razu decydować na zakup własnego sprzętu. Możesz korzystać z wypożyczalni, gdzie testując sprzęt o różnych parametrach znajdziesz ten odpowiedni dla ciebie.