Kitesurfing czyli sport dla każdego

Urlop nad morzem wcale nie musi oznaczać ciągłego leżenia na plaży i łapania promieni słonecznych. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu dobrym pomysłem może okazać się kitesurfing. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina sportu zyskująca coraz większą popularność zarówno w Polsce jak i na świecie. Od windsurfingu różni się tym, iż moc zapewnia nam przymocowany do pasa latawiec nie zaś żagiel.

Kitesurfing – jak zacząć

Kitesurfing zaliczany jest do sportów ekstremalnych, a co za tym idzie uprawiany nieodpowiedzialnie może prowadzić do ciężkich kontuzji. Dlatego też rozpoczynając swą przygodę z latawcem należy koniecznie zapewnić sobie opiekę wykwalifikowanego instruktora. Pozwoli nam to uniknąć przykrych wypadków, a ponadto zapewni na prawdę sporo frajdy. Warto wówczas skorzystać z kursów proponowanych przez szkółki w których ceny wahają się w granicach 1000 – 1200 złotych. Podczas dwunastogodzinnych zajęć zapoznamy się zarówno z teorią czyli zasadami bezpieczeństwa i pracy latawca oraz praktyką. Po tym czasie powinniśmy już wykonywać pierwsze zwroty oraz ślizgi. Najlepszym miejscem do nauki kitesurfingu jest otwarty, szeroki akwen o płytkiej wodzie i piaszczystym dnie oraz stałą pogodą. W Polsce najpopularniejszym i chyba jedynym miejscem tego typu jest Półwysep Helski z Zatoką Pucką.

Sprzęt do kitesurfingu

Do podstawowego wyposażenia każdego kitesurfera możemy zaliczyć:

  • Latawiec który zapewnia nam moc. Należy pamiętać by jego rozmiar i kształt dobrać odpowiednio do naszych umiejętności i panujących warunków pogodowych. Warto również pomyśleć o pompce niezbędnej przy nadmuchiwaniu żeber latawca.
  • Deskę z footstrapami (mocowaniami na stopy) oraz finami czyli statecznikami. Technika ślizu przypomina nieco jazdę na snowbordzie, gdyż wykorzystujemy do tego jedynie krawędź deski. 
  • Bar z linkami sterującymi czyli poziomy drążek który zapewniam nam kontrole kierunku oraz mocy.
  • Trapez przypominający pas do którego przymocowany jest bar z latawcem. 

Ubiór ogranicza się w zasadzie do neoprenowej pianki zapewniającej komfort termiczny. Podczas nauki warto również zaopatrzyć się w kask oraz kapok ratunkowy.

Kitesurfing to na prawdę solidna dawka emocji, a przy tym prawdziwa przyjemność. Pierwszy samodzielny ślizg zapewni nam doskonały humor na cały dzień, a to zaledwie początek wspaniałej przygody. Kitesurfing bowiem jest to prawdziwy styl życia.